Vairāk par peldēšanu

 

Kontakti:


Trenere: Evita Volkova

Tel: 29785626

 

 

 

 

Peldēšana ir pārvietošanās veids ūdenī. Tajā netiek izmantota mākslīga palīdzība. Sporta sacensībās peldēšanā uzvar tas, kurš uzstāda labāko laiku. Peldēšana nav tikai patīkams aktīvās atpūtas veids un lielisks atjaunošanās līdzeklis, bet arī viens no iemīļotākajiem un populārākajiem sporta veidiem. Siltās vasaras dienas aicināt aicina tūkstošiem cilvēku pavadīt savu brīvo laiku pie jūras, ezera vai upes. Tur iespējams izjust saules, gaisa un ūdens dzīvinošo spēku, kas tik lieliski likvidē fizisko un it sevišķi garīgo nogurumu, atjauno darba spējas. Peldēšanas prasmi vislabāk var apgūt jau agrā bērnībā, kad kustību iemaņas cilvēks apgūst visātrāk un visprecīzāk. Kustību iemaņas (to skaitā arī prasmi peldēt), kas iegūtas bērnībā, cilvēks parasti saglabā līdz sirmam vecumam. Ir pierādīts, ka peldēšana harmoniski attīsta cilvēka organismu. Palielinās muskuļu masa, muskuļi kļūst spēcīgāki un āda elastīgāka, zūd liekais tauku slānis, nostiprinās sirds un asinsvadu sistēma, nomierinoši tiek ietekmēta nervu sistēma, normalizēta elpošana, attīrās āda un poras.

Ūdens mehāniskās un termiskās iedarbības rezultātā peldētāja āda kļūst gluda un elastīga. Peldēšana attīsta un nostiprina elpošanas sistēmu. Pieauguša vīrieša plaušu tilpums maksimālas ieelpas laikā parasti ir 3000-3500 cm3, taču peldētājiem tas palielinās pusotru un pat vairāk nekā divas reizes. Atrodoties miera stāvoklī vai lēni ejot, cilvēks uzņem 300 – 400 cm3 gaisa vienā ieelpā. Peldot ieelpa ir ievērojami dziļāka, izelpa pilnīgāka. Šādu padziļinātu elpošanu cilvēks peldot izpilda daudzas reizes. Tā, piemēram, lai nopeldētu 500m, viņš ieelpo 200-250 reizes. Ūdens spiediens uz krūškurvi sasniedz 6- 8 kg. Taču peldētājs šo spiedienu sevišķi nejūt, jo tas vienmērīgi sadalās pa visu krūškurvja virsmu. Ieelpojot peldētājam šis ūdens spiediens jāpārvar – tā rezultātā attīstās un nostiprinās elpošanas muskulatūra .

Tādēļ ārsti peldēšanu uzskata par lielisku plaušu attīstošu līdzekli. Efektivitāte palielinās, ja tiek peldēts svaigā gaisā. Peldēšana kā ārstniecības līdzeklis ieteicama daudzu slimību gadījumos. Tā lieliski palīdz samazināt vai pat pilnībā likvidēt locītavu kustību traucējumus un sekmīgi ārstē sirds un asinsvadu slimības. Sevišķi labvēlīgi peldēšana ietekmē bērnu organisma attīstību, veicina ēstgribu. Sistemātiskas nodarbības ūdenī pieradina asinsvadu sistēmu elastīgi un ātri piemēroties apkārtējās vides straujajām temperatūras izmaiņām. Tā rezultātā organisms norūdās un spēj sekmīgi pretoties dažādām saaukstēšanās slimībām. Tāpēc daudzu vecāku uzskats, ka peldēšanās izraisa saaukstēšanos, ir maldīgs. Organisms pakļauts saaukstēšanās slimībām tikai tad, ja netiek ievēroti higiēnas pamatnoteikumi, kā arī nepareizi rīkojoties pirms un pēc peldēšanās.

 

                    Atpakaļ